Oprócz faktu, że 62% internautów zamawia więcej artykułów, po to, aby część z nich następnie odesłać, badanie wskazuje również, że w największym stopniu dokonują tego młodzi konsumenci, a także fani najdroższych marek. Odpowiednio 70% i 71% z nich nie ma skrupułów przed złożeniem takiego zamówienia.
Jakie powody wskazują klienci, którzy stosują bracketing? Czasami są one prozaiczne, czasami bardzo życiowe i faktycznie związane ze zmianą stylu życia podczas pandemii. Zresztą nie tylko życia, ale także odżywania:
- 41% zamawiających dokonało takich zamówień z powodu zmiany wagi. 22% przybrało na niej, a 19% schudło. Dobranie właściwego rozmiaru było właśnie przyczyną większego zamówienia i chęcią dopasowania odpowiedniej odzieży,
- 31% konsumentów przymierzało zazwyczaj odzież w sklepie, ale ograniczenia związane z zamkniętymi galeriami handlowymi skłoniły ich do zrobienia tego samego w domu,
- 21% klientów zachęconych różnego rodzajami akcjami promocyjnymi, bądź też zwykłą ciekawością, a także chęcią wsparcia lokalnych marek, dokonywało pierwszego zakupu w danym miejscu i nie chciało ryzykować niewłaściwym wyborem, stąd zakupiło kilka artykułów w celu ich zweryfikowania i wybrania odpowiedniego,
Pomimo tego, że coraz więcej kupujemy przez internet, konsekwencją czego jest coraz wyższy poziom zwrotów, są też klienci, którym pojęcie bracketngu jest obce. Nawet, jeśli wiedzą, co oznacza, nie wpasowują się w trend, z kilku przyczyn:
- 48% uważa zjawisko za nieekologiczne i prowadzące do strat w zakresie opakowań i wypełniaczy,
- 45% uważa cały proces zwrotów za męczący i trudny do przeprowadzenia po stronie klienta,
- 40% konsumentów nie dokonuje takich zamówień z powodów finansowych i konieczności zaangażowania dodatkowych środków, które zostaną zwrócone dopiero po potwierdzeniu właściwego odesłania i przeprocesowania zwrotu.
Abstrahując od tego, czy uważamy opisywane w artykule zjawisko za mało ekologiczne, bądź też nieetyczne, spróbujmy zastanowić się, czy sprzedawcy mogą w jakikolwiek sposób je zminimalizować?
Jako główne przyczyny bracketingu wskazywane są kwestie rozmiaru, koloru i dopasowania. Wydaje się, że przynajmniej dwa pierwsze czynniki możemy w znacznym stopniu zminimlizować, zwracając uwagę na to, jak opisane są produkty i podane rozmiary dla poszczególnego asortymentu, tym bardziej, że 29% badanych przez Narvar podaje, iż bracketing stosuje jedynie w przypadku niejasności w zakresie rozmiaru.
Powyższą teorię potwierdzają też dane pokazujące najczęstsze przyczyny zwrotów. Pokazują one jednoznacznie, że klienci zwracają towary przede wszystkim dlatego, że otrzymali artykuł o niewłaściwym rozmiarze, kolorze, bądź dopasowaniu. Jedynie 15% zwrotów dokonywanych jest z powodu utraty funkcjonalności i/lub uszkodzenia towaru, a jedynie co dziesiąty produkt wraca, ponieważ zamówiony produkt przestał nam się podobać.