Koszty najmu niejednokrotnie bywają jednym z najważniejszych czynników przy wyborze oferty magazynu. W umowach najmu komercyjnego na koszty należy jednak patrzeć znacznie szerzej niż tylko poprzez spojrzenie na bazową stawkę czynszu najmu. Decydując się na najem, najemca powinien być świadomy ich całkowitej wysokości. Co zatem najemca powinien uwzględnić kalkulując całkowity koszt najmu?
Czynsz najmu jest podstawowym kosztem. Jego wysokość za metr zajmowanej powierzchni zależna jest od wielu czynników, w szczególności lokalizacji obiektu, okresu trwania umowy, wielkości powierzchni będącej przedmiotem najmu, standardu obiektu czy konieczności dostosowania go do indywidualnych potrzeb najemcy. Strony mogą uzgodnić czynsz w jednakowej, niezmiennej wysokości w całym okresie najmu, mogą też indeksować wysokości czynszu w oparciu o ustalone wskaźniki, np. wskaźniki inflacji.
Standardem rynkowym jest płatność czynszu miesięcznie z góry, według ustalonej stawki wyrażonej w EURO w przeliczeniu na liczbę metrów kwadratowych zajmowanej powierzchni. Dodatkowo jest on indeksowany co 12 miesięcy najczęściej na podstawie wskaźnika HICP (ang. The Harmonised Index of Consumer Prices), czyli indeksu cen konsumpcyjnych prowadzonego przez Komisję Europejską. Przy umowach wieloletnich należy pamiętać zatem, że wartość czynszu bazowego podlega waloryzacji, a więc ostateczna wartość czynszu może znacząco różnić się od tej płaconej na początku okresu najmu.
- Koszty dostosowań ponadstandardowych
Koszty dostosowań ponadstandardowych, tzw. ASTI (ang. above standard tenant improvements), pojawiają się, kiedy wynajmujący dostosowuje powierzchnię do indywidualnych potrzeb najemcy. Koszty te dotyczą np. najemców, którzy chcą prowadzić działalność produkcyjną, która wymaga np. modyfikacji powierzchni najmu w zakresie wykonania fundamentów pod ciężkie maszyny, wykonania kanałów technologicznych, czy wyposażenia w suwnice. Również w przypadku najemców prowadzących działalność e-commerce pojawiają się modyfikacje związane z koniecznością zapewnienia odpowiednich, zgodnych z prawem, warunków pracy. Część magazynów e-commerce wciąż wymaga większej liczby pracowników na stałe obecnych w magazynie, a to obliguje do spełnienia norm m. in. w zakresie należytego oświetlenia światłem dziennym, temperatury, wentylacji, wyposażenia budynku w system przeciwpożarowy itp. Są to zagadnienia, o które trzeba zadbać już na etapie zawierania umowy najmu i określania zakresu niezbędnych prac dostosowawczych. ASTI mogą być ujęte w czynszu bazowym, albo stanowić osobną pozycję.
W odniesieniu do rozliczania kosztów eksploatacyjnych związanych z wynajmowaną powierzchnią standardem stały się umowy najmu typu Triple Net Lease. Zgodnie z tym standardem najemca zobowiązany jest do pokrywania obok czynszu także opłat eksploatacyjnych tzw. service charge związanych z utrzymaniem obiektu i powierzchni wspólnych (np. ochrona, sprzątanie, odśnieżanie, podatki od nieruchomości, ubezpieczenia) ujętych w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni.
- Koszty zabezpieczenia najmu
Żądanie przez wynajmującego instrumentów zabezpieczających należyte wykonanie umowy najmu, w tym płatności czynszu oraz opłat eksploatacyjnych, jest standardem rynkowym. W grę może wchodzić bezwarunkowa, płatna na pierwsze żądanie gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa, kaucja gotówkowa, poręczenie od spółek matek w ramach struktury holdingowej czy oświadczenie o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego zarówno co do zwrotu powierzchni w przypadku wygaśnięcia lub rozwiązania umowy, jak i zapłaty wszelkich wierzytelności wynajmującego wobec najemcy. Dostarczenie tych zabezpieczeń przez najemcę wiąże się z kosztami. Co więcej, ustanowienie części z nich wymaga legitymowania się przez najemcę stabilną sytuacją finansową i dobrym standingiem kredytowym.
Ubezpieczenie budynku i odpowiedzialności cywilnej właściciela parku logistycznego wliczone jest z reguły w opłatę serwisową. Najemca natomiast pokrywa koszt ubezpieczenia w zakresie odpowiedzialności cywilnej związanej z jego działalnością oraz własnych instalacji i wyposażenia.
Najemca zobowiązany jest do uiszczania na rzecz wynajmującego opłat związanych z korzystaniem z mediów doprowadzonych do obiektu (woda, prąd, ogrzewanie, etc.), naliczanych zwykle według faktycznego zużycia przez najemcę. W zależności od rodzaju ogrzewania czy standardu budynku koszty ogrzewania mogą znacząco różnić się pomiędzy poszczególnymi ofertami. Różnica ta może być istotna, dlatego warto, aby najemca zwrócił uwagę na to, jaki rodzaj ogrzewania jest dostępny w danym obiekcie oraz jaka jest jego energooszczędność.