Rynek pracodawcy czy pracownika – jak to wygląda w polskiej logistyce?
Share
Autor artykułu: Marcin Klimaszewski
Rynek pracy w branży polskiej logistyki jest z jednej strony rynkiem pracodawcy w obszarze stanowisk specjalistycznych i managerskich, i rynkiem pracownika w obszarze stanowisk liniowych.
Czym jest rynek pracodawcy?
Rynek pracodawcy to sytuacja na rynku pracy, w której to pracodawcy mają przewagę nad pracownikami. Taki stan występuje zwykle w warunkach wysokiego bezrobocia lub ograniczonej liczby ofert pracy w stosunku do liczby osób poszukujących zatrudnienia.
Co ciekawe stopa bezrobocia w Polsce jest najniższa w historii. Wg danych GUS mamy najniższą stopę bezrobocia od 1990 roku, a jednak specjalistom i managerom nie jest łatwo znaleźć zatrudnienie, bo muszą mierzyć się z dużą konkurencją ze strony innych kandydatów. Działy personalne donoszą, że na niektóre ogłoszenia zgłasza się od kilkuset do nawet ponad tysiąca kandydatów. Wpływ na to ma duży wskaźnik mobilności pracowników, wg portalu Pracuj.pl aż 44% polski pracowników aktywnie poszukuje nowej pracy.
Czym jest rynek pracownika?
Rynek pracownika to sytuacja, w której pracownicy sektora (np. logistycznego) mają przewagę nad pracodawcami. Wynika to z dużego zapotrzebowania na pracowników w tej branży przy jednoczesnym niedoborze odpowiednio wykwalifikowanej siły roboczej.
Z taką sytuacją mamy do czynienia w największym stopniu w czasie świątecznego peaku, gdzie znacząco rośnie zapotrzebowanie na pracowników magazynowych i kurierów. Jest to sytuacja przejściowa jednak występująca regularnie, w każdym IV kwartale roku.
W sytuacji peaku świątecznego na znaczeniu zyskuje elastyczność zatrudnienia. Mamy w Polsce duża liczbę Agencji Pracy, które świadczą usługi dla firm logistycznych w tym zakresie. Pojawia się zatem pytania – co robią agencję, czego nie mają pracodawcy?
Zadowolony jak kandydat w logistyce
Pracownicy działów HR, a szczególnie w działach rekrutacji w branży logistycznej są najbardziej świadomymi poprawności procesów spośród wszystkich branż i dobrze czują potrzeby kandydatów.
Z raportu Rekrutacyjne KPI przygotowanego w tym roku przez eRecruiter i Great Digital wynika, że sektor Transport i Logistyka przoduje pod względem oceny procesów rekrutacyjnych przez kandydatów. NPS na poziomie 81 satysfakcji uczestnictwa w procesie rekrutacji pozwala stwierdzić, że kandydaci z tej branży są najbardziej zadowolonymi kandydatami na rynku dystansując kolejną branżę konsulting i outsourcing o 15 punktów.
Wykres 1. Doświadczenia kandydatów z procesu rekrutacyjnego wg. branż
Rekrutacja do branży logistycznej przez agencje pracy
Agencje pracy posiadają bardzo duże doświadczenie i przegląd rynku, znają dostępność pracowników oraz swobodnie czują się w podawaniu wysokości wynagrodzenia za godzinę pracy, z czym nadal problem mają pracodawcy. Otwarta komunikacja nt. oferowanego wynagrodzenia już na etapie publikacji ogłoszenia, sprawny proces rekrutacji i znajomość potrzeb i oczekiwań kandydatów na stanowiska typu: magazynier, operator produkcji powodują, że takim firmom łatwiej jest zrekrutować kandydata i sprawdzić jego motywację do pracy w określonej lokalizacji i firmie.
Wynagrodzenia (jawność)
Przykład ogłoszeń publikowanych w serwisach ogłoszeniowych pokazuje, że coraz częściej w ogłoszeniach zarówno na stanowiska fizycznej jak i biurowe umieszczana jest informacja o widełkach wynagrodzenia. Wskaźnik ten wzrósł z 24% do 35% i jest rosnącym trendem. Widełki wynagrodzeń, są niezwykle istotnym elementem pierwszego etapu rekrutacji i ich podawanie wpływa na ilość ale też jakość aplikacji. To szczególnie ważna informacja dla pracowników magazynowych, którzy przez ten pryzmat rozpatrują aplikowanie na konkretną ofertę.
Nieoczywiste Benefity
Poza wynagrodzeniem nieodłącznym elementem mającym wpływ na atrakcyjność oferty pracy mają benefity oferowane przez pracodawcę. Na etapie rekrutacji warto wyeksponować te benefity, które mają znaczenie dla grupy zawodowej do której kierowana jest oferta. W przypadku stanowisk magazynowych, gdzie centra logistyczne położne są często poza centrami miast, wyzwaniem może być dojazd do miejsca pracy. Pracownicy biurowi także zwracają dużą uwagę na lokalizację miejsca pracy jednak dla pracowników np. magazynowych lokalizacja magazynu ma ogromne znaczenie. Oni nie będą pracować zdalnie i muszą liczyć się z codziennymi dojazdami do miejsca pracy – więc zapewnienie im bezpłatnych dojazdów lub ich dofinansowanie będą elementem na który zwrócą dużą uwagę. Z kolei pracownicy biurowi dużą atencję przykładają do możliwości pracy zdalnej.
Wcześniejszy dostęp do wynagrodzenia, to nowy benefit, który cieszy się dużym zainteresowaniem m.in. w USA i Wielkiej Brytanii, oczywiście jest to pokłosie anglo-saskiego sposobu wynagrodzenia opartego o tygodniówki, jednak warto pamiętać, że struktura demograficzna naszego społeczeństwa ulega zmianie i pojawia się w Polsce, a szczególnie wśród nisko płatnych stanowisk, coraz większa liczba obcokrajowców. Tacy pracownicy są bardzo wrażliwi na płynność finansową i podobnie jak to ma miejsce w branży gastronomicznej oczekują wynagrodzenia częściej niż raz w miesiącu. Najczęściej spotykany w Polsce sposób wynagradzania to płatność do 10 dnia kolejnego miesiąca, co powoduje, że wynagrodzenie otrzymuje się po ok 40 dniach od rozpoczęcia pracy. Pomocą dla pracowników są zaliczki wypłacane przez pracodawców jednak powodują one dodatkowo obciążenie pracą działy płac. Przykładem rozwiązania wspierającego elastyczny dostęp do wynagrodzenia jest aplikacja Advanto, która umożliwia pracownikowi elastyczny dostęp do części już wypracowanego wynagrodzenia.
Na przykładzie klientów Advanto, widać, że to właśnie pracownicy logistyki (magazynierzy i operatorzy produkcji) najczęściej korzystają z tego rozwiązania.
Wykres 2. Działy korzystające z wypłaty na życzenie
Dofinansowanie wyżywienia, to kolejny benefit, który jest pożądany przez pracowników fizycznych. Istnieją wyspecjalizowane firmy, które pod postacią voucherów pozwalają pracownikowi opłacić wyżywienie, firmowe kantyny czy usługi cateringowe świadczone dla pracowników mają dla nich duże znaczenie. Z relacji pracowników magazynowych wynika także, że najczęściej właśnie w okresie peaku świątecznego cateringi są lepszej jakości i bardziej pożywne. Być może to efekt troski pracodawców o efektywność pracowników w okresie przylegającym do Black Friday.
Rysunek 1. Benefity ogłoszeniach w branży logistycznej
Logistyka w Polsce: rynek pełen wyzwań i szans dla pracowników i pracodawców
Branża logistyczna w Polsce to dynamiczny rynek, w którym różne grupy zawodowe napotykają odmienną rzeczywistość – od konkurencji na stanowiskach specjalistycznych po duże zapotrzebowanie na pracowników liniowych w okresie szczytowym. Zrozumienie tych różnic pozwala pracodawcom lepiej dopasować strategie rekrutacyjne i przyciągnąć najlepszych kandydatów, odpowiadając na ich konkretne potrzeby i oczekiwania.