Dostawy ostatniej mili do automatów paczkowych i punktów odbioru – kogo wybrać?

Raport „E-commerce w Polsce 2023” pokazuje iż 79% internautów dokonuje zakupów online. Ten sam raport wskazuje: „Najchętniej wybieraną i najbardziej motywującą formą dostawy jest dostarczenie kupionych produktów do automatów paczkowych.”  Ten sposób dostawy stanowi 82% udziału w dostępnych formach dostawy z czego 93% kupujących wybiera Paczkomat® InPost. Kolejnym sposobem są dostawy kurierem do domu/pracy a najmniej respondentów wybiera punkty partnerskie. Kupujący przyzwyczaili się do robienia zakupów on line a różne formy dostawy są dla nich motywujące. Dla właściciela sklepu internetowego wydaje się zasadne stworzenie strategii zapewniającej jak najdogodniejsze formy dostawy kupującym oraz z drugiej strony dywersyfikację ryzyka współpracy z dostawcami usług kurierskich tak aby nie być zależnym od jednego partnera.

W tym artykule chciałabym przedstawić możliwości jakie oferują firmy kurierskie na rynku Polskim w zakresie dostaw do automatów paczkowych oraz spróbować odpowiedzieć na pytanie czy jeden dostawca tej usługi wystarczy na zabezpieczenie realizacji zamówień ze sklepu online?

Paczkomaty i Punkty Odbioru 2023: Polska

W tym celu zebrałam informacje o ilościach posiadanych automatów paczkowych i adresów punktów odbioru oferowanych przez poszczególne firmy kurierskie na koniec 2023 r. w Polsce.

Paczkomat® InPost – 21 969 urządzeń paczkowych plus 3 714 punkty odbioru.

DPD Pickup –  łącznie oferuje dostawy OOH do ponad 26 tyś punktów z czego ponad 6 000 to automaty paczkowe. Ponad 20 000 punktów odbioru to między innymi największa sieć sklepów Żabka licząca około 10 000 sklepów.

DHL POP  – oferuje prawie 19 tyś punktów dostawy z czego 2 560 to automatu paczkowe POP BOX. W ramach punktów odbioru są możliwe dostawy również do popularnej sieci Żabka, Inmedio, Lidl, Shell, Kaufland, Stokrotka.

ORLEN Paczka – ponad 4 500 automatów paczkowych. Przesyłki w ramach Orlen Paczki można też nadawać i odbierać na 1 107 stacjach paliw, w 512 kioskach Ruchu oraz 4 702 punktach partnerskich (to m.in. sklepy Carrefour Express, Świat Alkoholi oraz punkty kurierskie Furgonetki i ePaki). Łączna liczba takich punktów zwiększyła się w ub.r. o 2 654 do 10 598 szt.

Poczta Polska – ponad tysiąc automatów paczkowych plus 17 tys. punktów odbioru w tym sieć Żabka i placówki Poczty Polskiej.

Przewiduje się iż w roku 2024 liczba automatów paczkowych w Polsce może osiągnąć 45 tyś co jeszcze bardziej ułatwi klientom możliwość odbioru paczki z miejsca najbardziej dogodnego lokalizacyjne.

ONE BOX i AliExpress tylko dla swoich klientów

W powyższym zestawieniu pominęłam urządzenia należące do Allegro oraz AliExpress. Z uwagi, iż należą do tzw. marketplace i tylko w sytuacji gdy sprzedajemy na wymienionych platformach to klienci mogą zamawiać do automatów paczkowych Allegro ONE BOX i AliExpress. Obecnie firmy te nie stosują polityki współdzielenia urządzeń i udostępniania ich innym sklepom internetowym. Jeżeli w strategi sklepu internetowego znajduje się współpraca z marketplacem to dla dysponują ilościami punktów:

◊ Allegro ONE BOX – ponad 3 000 automatów paczkowych

◊ AliExpress – ponad 300 urządzeń.

 

Kluczowe pytania przed wyborem firmy kurierskiej

Decydując się na wybór firmy kurierskiej należy odpowiedzieć na kluczowe pytania oraz ustalić kilka kwestii operacyjnych:

 1. Usługi:  jakie usługi dostawy oferuje dana firma: dostawa do domu, do automatu paczkowego, punktu odbioru. Czy dysponuje serwisem dostawa w weekend? Im szerszym katalogiem usług dysponuje firma kurierska tym więcej opcji otrzyma klient na stronie sklepu www.
 2. Gabaryty: Czy produkty jakie oferuję w swoim sklepie mieszczą się w gabarytach paczek do automatów paczkowych? Większość dostępnych automatów ma takie same maksymalne wymiary skrytek jednakże są wyjątki, np. DPD Pickup i ORLEN Paczka jest mniejszych wymiarów a maksymalna waga to 20 kg.
 3. Wartość paczki: Jakiej wartości zamówienia wysyłam? Czy mieszczą się w maksymalnej dopuszczalnej wartości przesyłki jaką ubezpiecza firma kurierska?
 4. Ubezpieczenie: Ile wynosi dopłata za dodatkowe ubezpieczenie? Czy w przypadku uszkodzenia lub zagubienia paczki firma kurierska zwróci 100% wartości produktu?
 5. COD: Czy jest możliwa realizacja zamówienia za pobraniem przez daną firmę kurierską? Jaka jest maksymalna wartość pobrania? Czy kurierzy posiadają terminal płatniczy? Czy w takiej samej wartości pobiorą płatność kartą i gotówką?
 6. Czas dostawy: w jakim terminie paczki są doręczane? Klient, który dokonał zakupu z reguły oczekuje dostawy na już.
 7. Czas oczekiwania paczki w automacie paczkowym: zależy od firmy i jest to od 2 do 4 dni. Tu pojawia się ważne pytanie ile czasu mogą przebywać produkty które sprzedaję w automacie paczkowym? Urządzenia dosyć często stoją w nasłonecznionych miejscach a temperatura w lato przekroczy 30ºC przez kilka kolejnych dni . W zimę natomiast zdarzają się dni z minusową temperaturą.
 8. Godzina podstawienia i odbioru paczek: im późniejsza tym więcej zamówień zostanie przygotowanych do odbioru i wydanych kurierowi. Konsekwencją tego jest większa ilość przesyłek, które klienci będą mogli odebrać już w pierwszym dniu po nadaniu.
 9. Zwroty: w jakim terminie nieodebrane paczki zostaną zwrócone? Czy automat umożliwia klientowi dokonanie samodzielnego zwrotu?
 10. Umowa: podpisać czy działać na zasadach opisanych w regulaminie firmy kurierskiej?
 11. Cena: ile wynosi dla poszczególnego gabarytu paczki, jak jest zbudowana: opłata podstawowa, dopłata paliwowa i drogowa, ubezpieczenie, COD, itp.

Niezawodna dostawa: wybierz mądrze, realizuj sprawdzone zamówienia

Jest jeszcze kilka innych kwestii, które wymagają ustalenia przed nawiązaniem współpracy z firmą kurierską i przeznaczeniem środków finansowych na integrację systemów.

Wskazane powyżej firmy oferują szeroki zakres usług: dostawy do domu, automatów paczkowych i punktów odbioru. Wyjątek stanowi ORLEN Paczka, która nie realizuje dostawy do drzwi. Wybór spośród pozostałych firmy, z uwzględnieniem jak najlepszych warunków współpracy, powinien zapewnić realizację dostaw paczek z zamówieniami ze sklepu www. Większość podanych firm osiąga satysfakcjonującą terminowość doręczenia, natomiast skuteczność jest już zależna od klienta tj. w jakim terminie odbierze paczkę i czy odbierze. W mojej ocenie zawsze warto współpracować z więcej niż jednym partnerem gdyż pozwala to na dywersyfikację ryzyka współpracy, niezależność i łatwiejsze zarządzanie kosztami dostawy.

Dla klientów naszego sklepu www w zakresie otrzymania zamówienia i paczki najistotniejszy jest niski koszt dostawy oraz jej szybkość. Polegajmy więc na rzetelnym dostawcy usług kurierskich a klienci naszego sklepu będą chętnie powracać.

 

Źródła:

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/orlen-paczka-jak-korzystac-odbior-przesylek-ruch

https://inwestycje.pl/biznes/liczba-automatow-paczkowych-w-polsce-moze-osiagnac-45-000-w-2024/

https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/id-79-internautow-kupuje-online-raport-e-commerce-w-polsce-2023-juz-dostepny.html

 

Komentarze

Dobrze znowu Cię widzieć

Wszystko jest tam,
gdzie to zostawiłeś